Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ LUDOWĄ W ŚWIETLICY

Email Drukuj PDF
Spis treści
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ LUDOWĄ W ŚWIETLICY
Strona 2
Strona 3
Wszystkie strony

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ LUDOWĄ

Staramy się aby dzieci w naszej świetlicy w Zespole Szkół Publicznych w Nowej Iwicznej spędzały swój wolny czas w ciekawy sposób. Tym razem 12 marca 2015 roku w świetlicy odbyły się warsztaty plastyczne poświęcone wykonywaniu kwiatów z bibuły, zorganizowane przez Panią Małgorzatę Woźniak – Kłodę i Pana Marka Ciężkowskiego.     
Własnoręczne tworzenie kwiatów z krepiny przynosi dużą frajdę, korzystnie wpływa na rozwój manualny dzieci i oczywiście pobudza wyobraźnię. Sztuka robienia kwiatów wymaga cierpliwości,    ale za to daje wiele satysfakcji, szczególnie gdy widzimy efekt końcowy.

Naszym gościem specjalnym tego dnia była Pani Elżbieta Kasznia zajmująca się rękodziełem ludowym. Pani Elżbieta wprowadziła dzieci w świat sztuki ludowej i uświadomiła naszym małym „świetliczakom”, że dawniej kwiaty z bibuły były podstawową formą zdobnictwa wnętrz chałup. Kwiaty ubarwiały ponure wnętrza, były wykorzystywane jako ozdoby przy świętych obrazach. Wykonywały je gospodynie przekazując swoje umiejętności następnym pokoleniom.


 

Pani Elżbieta ubrana była w kurpiowski zielony strój ludowy, opowiedziała dzieciom z czego składa się taki strój, każdy mógł dokładnie przyjrzeć się detalom i własnoręcznie wyhaftowanym kwiatom na poszczególnych elementach stroju.

Podczas warsztatów dzieci mogły posłuchać przepięknie zaśpiewanych pieśni ludowych przez Panią Elżbietę, co sprawiło im ogromną radość.

Pierwszy etap warsztatów poświęcony był tworzeniu tradycyjnej kurpiowskiej palmy wielkanocnej. Dzieci wzorując się na przyniesionej przez Panią Elżbietę palmie kurpiowskiej cierpliwie wykonywały po kolei drobne elementy tj. różnej wielkości kwiaty, po to żeby na koniec stworzyć własną palmę wielkanocną.

W kolejnej części warsztatów dzieci uczyły się robić swoje ulubione kwiaty takie jak – maki, żonkile, krokusy. Efekt końcowy był zaskakujący, dzieci nie sądziły, że własnoręczne robienie kwiatów z bibuły może dać tyle radości i satysfakcji.

Małgorzata Woźniak-Kłoda