Zajęcia profilaktyczne w klasach VI SP w Gimnazjum w ZSP w Nowej Iwicznej
W bieżącym roku szkolnym, w II semestrze 2015/16 szczególną uwagę poświęciłyśmy zjawisku cyberprzemocy wśród młodzieży. Temat ten wyniknął z potrzeby omówienia go, gdyż coraz częściej w klasach cyberprzemoc pojawiała się jako istotny problem.
W klasach VI, I i II gimnazjum odbyły się warsztaty profilaktyczne przeprowadzone przez Pracownię Krokus z Krakowa. Zajęcia poświęcone były przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych.
Naszym celem było uwrażliwienie uczniów na specyfikę problemu oraz zachęcenie ich do empatycznego reagowania na uczestników Internetu i ofiar cyberprzemocy, uświadomienie im roli świadków cyberprzemocy oraz ich odpowiedzialności indywidualnej, by zachować bezpieczeństwo w Internecie. Uczniowie uczeni byli jak postępować by pomóc ofierze, co zrobić, aby zastopować cybersprawcę, gdzie szukać pomocy. Młodzież zdobyła wiedzę, na jakie zagrożenia są narażeni w wirtualnym świecie.
W klasach VI dodatkowo odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji, który uświadomił konsekwencje prawne działań przemocowych w Internecie oraz odpowiedzialności młodzieży w wieku szkolnym w przypadkach kradzieży.
Kwestia bezpieczeństwa w szkole stanowi kluczowe i centralne zagadnienie, w związku z tym
przeprowadzona została w klasach ankieta. Badanie przeprowadzono w klasach VI i gimnazjum. Ankieta była anonimowa, uczniowie mieli możliwość wypowiedzenia się na temat częstotliwości występowania zjawiska przemocy w ich środowisku, miejsc i sytuacji w których najczęściej się z tym zjawiskiem spotykają.
Po analizie wyników wyciągnięty został wniosek, że przemoc i agresja nie są zjawiskami dominującymi w naszej szkole. Uczniowie czują się tutaj bezpiecznie, obserwuje się pozytywną zmianę w ich sposobie myślenia, mają odwagę informować o występujących incydentach dorosłych, nauczycieli i rodziców. Szkoła jest bezpiecznym miejscem pracy i nauki.
p/p
« poprzednia | następna » |
---|