Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Pierwszy dzień wiosny w Nowej Iwicznej.

Email Drukuj PDF

Pierwszy dzień wiosny w Nowej Iwicznej.

 

W tym roku trochę nietypowo uczniowie Szkoły Podstawowej świętowali Dzień Wiosny. Pomysł wykluwał się powoli. Na jesieni nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Szkoła”. W ramach tego projektu powinniśmy zrealizować konkretne zadania, ale też cały czas jako nauczyciele bibliotekarze zastanawiamy się w jaki sposób zachęcić uczniów do czytania. Ciągle staramy się pokazać uczniom, że biblioteka to nie są komputery, że czytanie książek to nie tylko lektury, że książka może być wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Podzieliłyśmy się naszymi rozterkami z panią Elizą Makowską. Wspomniałyśmy o naszym projekcie i zapytałyśmy „Czy mogłaby nam pomóc?” w realizacji konkretnego działania. Usłyszałyśmy tylko:

-Pomyślę.

Tak też pani Eliza pomyślała i zorganizowała Dzień Wiosny dla klas 4-6.

Wszystkie klasy 4-6 wzięły udział w konkursie wiedzowym z historii książki i druku. Poza wiedzą sprawdzana była zręczność uczniów np. w przejściu z książką na głowie, umiejętność obłożenia książki w papier, oraz wyszukiwanie haseł w słowniku języka polskiego. Na tym atrakcje się nie kończyły. Wszystkie klasy miały dwie godziny lekcyjne na dokończenie opowiadania

„To się nie miało prawa zdarzyć, a jednak się zdarzyło. Dokładnie w pierwszy dzień wiosny…” Następnie mieli wykonać stronę tytułową do napisanego opowiadania i wykonać zakładkę do książki. Efekty przerosły nasze oczekiwania. Okazało się, że mamy uczniów z wyobraźnią i  pomysłem. Wszystkie klasy świetnie się bawiły. Uczniowie przygotowali się z wiedzy o historii książki. Później przychodząc do biblioteki opowiadali nam, że taka forma dnia wiosny bardzo im się podobała.

Bardzo dziękujemy pani Elizie Makowskiej. Uczestniczyłyśmy w jury, oceniałyśmy dzieci w trakcie konkursu i sprawdzałyśmy napisane opowiadania. Najlepsze zamieścimy w naszej szkolnej gazetce. To dla nas bardzo ważne, że jest taka współpraca biblioteki i nauczycieli, bo wszystkim nam zależy żeby książka była ważna dla naszych uczniów, ale nie dlatego, że trzeba ją przeczytać, ale dlatego, że chcemy ją czytać. Mamy nadzieję, że takie zabawy wpiszą się na stałe w grafik imprez naszej szkoły.

Joanna Piasecka

Fot. Barbara Szewczak

nauczyciele bibliotekarze